Czy pływacy powinni korzystać z preparatów na stawy?

Pływanie uchodzi za jedną z tych dyscyplin sportowych, które są całkowicie bezpieczne dla osób zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi, jak choroby stawów, ograniczenia ruchowe czy wiele innych. Nie bez powodu to właśnie pływanie tak często zalecane jest przez ortopedów i fizjoterapeutów jako jedna z najlepszych form rehabilitacji i bezpiecznego budowania formy. Jeśli sporo pływasz, być może zastanawiasz się, czy powinieneś stosować różnego typu preparaty na stawy

Wśród najpopularniejszych preparatów na stawy wymienić można między innymi glukozaminę, kolagen czy kwas hialuronowy. Każdy z tych składników doskonale odżywia chrząstkę stawową, a tym samym zapobiega jej degeneraci. Co sprawia, że odżywianie stawów jest tak ważne? Jest to szczególnie istotne z perspektywy zachowania ruchomości stawów. Jakiekolwiek problemy z ruchomością stawów mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia, a nawet mogą powodować liczne dolegliwości bólowe. Warto więc dbać o stawy kompleksowo, nie dopuszczając do zwiększenia masy ciała, regularnie ćwicząc, a także stosując preparaty na stawy. 

Czy w przypadku pływaków takie preparaty na stawy są wskazane? W każdym przypadku odpowiedź powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji danej osoby. Pływak, który ma kłopot ze stawami i cierpi na dolegliwości bólowe kolan czy bioder, z pewnością powinien skorzystać z tego rodzaju preparatów ma stawy. Dodatkowo warto skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeuty, który dokładnie określi, skąd biorą się dolegliwości bólowe. 

Jeśli natomiast nie masz tego typu problemów, po preparaty na stawy możesz sięgać okazyjnie. Podstawą odżywienia stawów jest bowiem zdrowa dieta, bogata w cenne składniki odżywcze.